IM24Podcast.pl » Niech to piorun trzaśnie! Ochrona instalacji elektrycznych

Niech to piorun trzaśnie! Ochrona instalacji elektrycznych

To pierwszy odcinek naszej nowej audycji, w której będziemy poruszać tematy związane z…prądem. W tym materiale poruszymy temat, który dotyczy nas wszystkich – zarówno prywatnie, w otoczeniu domowym, jak i zawodowym, biurowym. Będziemy rozmawiać o przepięciach w instalacjach elektrycznych, o wyładowaniach piorunowych, regulacjach prawnych w zakresie ochrony przeciwprzepięciowej, dobrych praktykach przy projektowaniu instalacji przeciwprzepięciowych w różnych aplikacjach, czyli tak naprawdę o wszystkim, co jest istotne dla bezpieczeństwa naszego, naszych urządzeń elektrycznych, które posiadamy w swojej instalacji, a które niejednokrotnie są bardzo wrażliwe na wszelkie zakłócenia. Zapraszamy do słuchania!

Transkrypcja podcastu

Rafał Kryk: Dzień dobry Państwu. Witam bardzo serdecznie w kolejnej audycji podcastu em24. W dzisiejszym materiale poruszymy temat, który dotyczy nas wszystkich – zarówno prywatnie, w otoczeniu domowym, jak i w otoczeniu takim bardziej zawodowym, biurowym. Będziemy rozmawiać o przepięciach w instalacjach elektrycznych, o wyładowaniach piorunowych, regulacjach prawnych w zakresie ochrony przeciwprzepięciowej, dobrych praktykach przy projektowaniu instalacji przeciwprzepięciowych w różnych aplikacjach, czyli tak naprawdę wszystko to, co jest istotne dla bezpieczeństwa naszego, naszych urządzeń elektrycznych, które posiadamy w swojej instalacji, a które niejednokrotnie są bardzo wrażliwe na wszelkie zakłócenia. W naszym studio są ze mną dzisiaj doktor Tomasz Karwat.
Tomasz Karwat: Dzień dobry Państwu.
RK: Ekspert branżowy w dziedzinie elektroenergetyki i elektromobilności, i rzeczoznawca, wykładowca i popularyzator wiedzy z tym związanej oraz Bartek Jaworski.
Bartek Jaworski: Dzień dobry.
RK: Który na co dzień w swojej pracy zawodowej zajmuje się rozwiązaniami z zakresu rozdzielnic niskiego napięcia, głównie tematyką aparatury modułowej oraz przeciwprzepięciowej, która będzie również jednym z naszych dzisiejszych tematów. Natomiast ja nazywam się Rafał Kryg i w swojej pracy zawodowej zajmuję się systemami zasilania gwarantowanego, popularnie określanymi skrótem UPS. No dobrze. To może zacznijmy od takiego stanu prawnego. Jak to wygląda w Polsce, jeśli chodzi o instalacje przeciwprzepięciowe, jak wygląda właśnie taki stan prawny w zakresie ochrony instalacji elektrycznych? Czy to jest obowiązkowe, czy to jest opcjonalne? Na ile możemy czuć się bezpieczni, kiedy ktoś projektuje taką instalację, na przykład dla naszego domu czy dla innego budynku użytkowego?

Sponsorem audycji „Dobra faza” jest firma EATON

Chcesz być na bieżąco z tematami podcastów? Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymuj na bieżąco informację o nowych odcinkach.

Dołącz do dyskusji